Admissions - 01992 717 835

Governing Body

The Governing Body has ultimate responsibility for the college and determines the general policy for it.  Governors play an important part in the strategic management of the college and are vital for the success of the school.  There are currently 17 governors at St Ignatius College (9 Foundation, 2 Parent, 1 Headteacher, 1 Staff, 1 Local Authority and 3 Co-Opted Governors); all governors have equal voting rights, including co-opted governors.


Their names and the offices they hold are listed below. All foundation governors are appointed by the Trustees (Society of Jesus). Staff governors are appointed by the staff body whereas parents are appointed by the parent body. Co-opted governors are appointed by the main Governing Body.

Additional members of the governing body, without voting rights are:

Admissions officer (Admissions Committee), Finance Manager (Resources Committee) and Administration Assistant (Curriculum Committee).

 

NAME AND CATEGORY

TERMS OF OFFICE

FURTHER INFORMATION

Mrs Mary O'Keeffe

Headteacher

 

n/a

Member of the Resources, Curriculum, Premises  and Admissions Committees

No business or financial interests

Headteacher

Mr John Donnelly (Chair)

Foundation Governor

01/07/2017-

31/08/2021

Member of the Resources, Curriculum and Premises Committees

Chair of Admissions and  Performance Management Committee

No business or financial interests

Occupation: Sales Manager

St Anne’s Catholic High School For Girls (Chair); Trustee of the Enfield Citizen Advice Bureaux

Mrs Jacqui Barton

Foundation Governor

01/05/2017-

31/08/2023

Member of the Resources, Strategic Development and Performance Management Committees

No business or financial interests

Occupation: Teaching Assistant at a local primary school

Mrs Deborah Thompson

Foundation Governor

24/05/2017-

31/08/2021

Member of the Curriculum Committee

No business or financial interests

Occupation: tbc

Mrs Eileen Girling

(Vice Chair)

Foundation Governor

01/01/2014-

31/08/2021

Chair of Resources Committee

No business or financial interests

Occupation: HR Director

Fr Andrew Cameron-Mowat SJ

Foundation Governor

01/09/2019-
31/08/2023
tbc

Mr Brian Dawson

Foundation Governor

11/03/2014-

31/08/2022

Vice Chair of Premises Committee

Member of the Resources Committee

No business or financial interests

Occupation: Retired Building Services Manager

Son: Mr J Dawson (School Chaplain)

Mr Edward McCluskey

Foundation Governor

16/11/2017-

31/08/2021

Chair of Curriculum Committee

No business or financial interests

Occupation: Deputy Headteacher (retired)

Mr D Bailey

Foundation Governor

01/09/2018-

31/08/2022

Member of the Admissions Committee 

No business or financial interests

Occupation: School teacher at Our Lady's Catholic High School, Hackney

Mr John O'Brien

Foundation Governor

10/12/2015-

31/08/2023

Member of the Resources Committee 

No business or financial interests

Occupation: Investment Manager

Mr Brendan McCabe

Foundation Governor

01/01/2018-

31/12/2021

Member of the Resources and Curriculum committees

No business or financial interests

Occupation: Managing Director (retired)

Ms D Kohls

Co-opted Governor

01/09/2019 -
1/08/2023

No business or financial interests

Occupation: Deputy Headteacher at a school in Welwyn Garden City

Mrs Teresa Neary

Co-opted Governor

01/09/2015-

31/08/2023

Member of the Premises Committee

No business or financial interests

Occupation: Student Support Services Manager at St Ignatius College

Full voting rights

Miss Diane Tuffuoh

Co-opted Governor

10/12/2015-

22/03/2023

Member of the Curriculum Committee

No business or financial interests

Occupation: MD of Fashion Co and p/time Family Social Worker

Parent

Mr Jason Braganza

Co-opted Governor

01/09/2019-
31/08/2023

Member of the tbc Committee 

No business or financial interests

Occupation: tbc

Ms Sinead Connolly

Parent Governor

10/12/2015-

09/12/2019

Member of the Curriculum Committee 

No business or financial interests

Occupation: Deputy Headteacher

Parent

Mr Ken Andrews

Parent Governor

01/01/2018

31/12/2022

Chair of the Premises Sub Committee

No business or financial interests

Occupation: Environmental Engineer

Also member of governing body of St Anne's Catholic High School for Girls, Enfield. 

Ms Samantha Seth

LA Governor

01/09/2018-
31/08/2022

Member of the Resources and Admissions  Committees

No business or financial interests

Occupation: Chartered Certified Accountant

Mr Alan Duguid

Teacher Governor

01/09/2019-
31/08/2023

Member of the Premises Committee 

No business or financial interests

Occupation: Teacher at St Ignatius College

Vacancy

Foundation Governor x1

 

   

 

Correspondence should be addressed to:
Chairman of the Clerk to the Governors at St Ignatius College, Turkey Street, Enfield, EN1 4NP

 

Full governing body attendance record 2017-2018

Full governing body and sub committee attendance record 2017-2018

Latest Tweets